Kancelaria Adwokacka - Łukasz Pyrk

BLOG

Rola adwokata w obsłudze podmiotów gospodarczychProwadzenie przedsiębiorstwa to ogromne wyzwanie. Właściciele muszą borykać się nie tylko z często zmieniającym się prawem, ale również niepłacącymi nabywcami, zawoalowanymi umowami, a nierzadko także z nieuczciwym działaniem kontrahentów. Ze względu na te oraz inne sytuacje, szczególną rolę w obsłudze podmiotów gospodarczych pełnią adwokaci. Jakie dokładnie zadania można im powierzyć oraz dlaczego warto to zrobić?

Czym jest obsługa prawna podmiotów gospodarczych?

Każde przedsiębiorstwo działa w ramach przepisów prawa, do których musi się stosować. Nie sposób jednak kompleksowo je poznać oraz śledzić na bieżąco, bez wykształcenia prawniczego. Dlatego też współpraca z adwokatem to klucz, by firma mogła zadbać o swoje interesy, była rzetelnie nadzorowana, a także odpowiednio reprezentowana na zewnątrz.

Dlaczego firmy powinny korzystać z pomocy adwokata?

Wsparcie adwokata to przede wszystkim sposób na to, aby kadra zarządzająca mogła skupić się na biznesie oraz na budowaniu krótkoterminowej oraz długoterminowej strategii. Tym samym zarządzający są pewni, że nie podejmą kroków, które mogłyby narazić podmiot na negatywne skutki prawne.

Adwokat jest bowiem osobą, która dzięki swojej wiedzy oraz doświadczeniu może kontrolować, czy przedsiębiorstwo działa zgodnie z przepisami. Pomoc prawna dla firm stanowi również zabezpieczenie przed nieuczciwymi kontrahentami. Adwokat może więc kontrolować zawierane z firmy umowy, a także zajmować się windykacją należności od dłużników. Dzięki temu podmiot nie utraci płynności finansowej, co jest absolutnie kluczowe dla efektywnego działania i utrzymania się na rynku.

Dlaczego korzystać z pomocy zewnętrznej kancelarii adwokackiej?

O ile korporacje mogą pozwolić sobie na tworzenie własnych działów prawniczych, mniejsze przedsiębiorstwa nie są w stanie ponosić takich kosztów. Dlatego też w przypadku tych drugich, najlepszym rozwiązaniem jest nawiązanie bliższych kontaktów z dobrą kancelarią adwokacką zajmującą się obsługą podmiotów gospodarczych. Wówczas można korzystać z jej usług okresowo, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Zazwyczaj w przypadku jednoosobowych działalności gospodarczych lub mikroprzedsiębiorstw taka pomoc jest okazjonalna i skupia się na wsparciu w konkretnych obszarach. Przykładem może być pomoc w stworzeniu umowy handlowej, prowadzeniu negocjacji z zagranicznym kontrahentem czy bieżącym udzielaniu porad prawnych.

W przypadku tych ostatnich, można zasięgać ich zarówno telefonicznie, jak i elektronicznie, co stanowi bardzo wygodne dla przedsiębiorców rozwiązanie.

Jak widać rola adwokatów w obsłudze podmiotów gospodarczych jest niebagatelna i to dzięki takim ekspertom przedsiębiorca może być spokojny, że działa zgodnie z literą prawa oraz że może skutecznie dochodzić swoich praw.


Wróć do bloga