Kancelaria Adwokacka - Łukasz Pyrk

BLOG

Podstawowe zasady dziedziczenia. Co warto wiedzieć?Świat prawniczy dla wielu osób jest skomplikowany i bardzo złożony. Prawidłowe w nim poruszanie się jest nie lada wyzwaniem. Dlatego też, w momencie otrzymania spadku czy podczas dziedziczenia ustawowego warto mieć przy sobie specjalistę, który doskonale zna wszystkie przepisy prawa i wie co robić, aby uzyskać jak najlepsze rezultaty dla klienta.

Rodzaje testamentów

Podstawą dziedziczenia zazwyczaj jest wola spadkodawcy. Testament zyskuje moc urzędową po śmierci jego twórcy. Majątek może zostać przepisany na dowolną osobę, instytucję czy firmę. Nie ma obowiązku przekazywania wszystkich dóbr rodzinie. Testament może być sporządzony pisemnie przez właściciela, ale także w obecności odpowiedniego urzędnika (testament urzędowy), czy w formie aktu notarialnego. Istnieje także testament ustny, który wiąże się z koniecznością posiadania minimum trzech świadków.

Dziedziczenie ustawowe - co to takiego?

W sytuacji, gdy zmarły nie zostawił po sobie testamentu, do głosu dochodzi dziedziczenie ustawowe. Prawo spadkowe jasno określa osoby, które dziedziczą w takiej sytuacji. Pierwszeństwo do spadku mają małżonkowie i dzieci. Kolejno dziedziczą wnuki, a gdy ich nie ma rodzice zmarłego, a także rodzeństwo. Majątek może także otrzymać gmina, jeżeli zmarły nie miał żadnych bliskich.

Osoby wyłączone ze spadku

Warto zaznaczyć, że nie każda osoba z rodziny może być spadkobiercą. Osoba, która zgodnie z wyrokiem sądu przebywa w separacji nie może przejąć majątku. Również małżonek rozwiedziony, a także konkubent czy konkubina nie będą uwzględnieni w procesie dziedziczenia. Oczywiście sytuacja wygląda inaczej jeżeli istnieje testament, w którym dana osoba została uwzględniona.

 


Wróć do bloga