Kancelaria Adwokacka - Łukasz Pyrk

BLOG

Kiedy warto skorzystać z pomocy adwokata?Większość czynności, które codziennie wykonujemy, jest uregulowana jakimiś normami prawnymi. Nawet rzeczy tak pozornie błahe, jak kupowanie bułek na śniadanie albo odprowadzanie dziecka do szkoły, to w rzeczywistości zawieranie umowy na podstawie kodeksu cywilnego oraz sprawowanie opieki nad dzieckiem opisane w kodeksie rodzinnym. Zwykle nie przywiązujemy jednak większej wagi do tego, co dokładnie mówią przepisy. Taka wiedza wydaje nam się zupełnie niepotrzebna i w wielu przypadkach trudno się nie zgodzić z takim ujęciem sprawy.

Jednak zdarza się, że prawo pojawia się w naszym życiu w sposób bardzo gwałtowny. Otrzymujemy nieoczekiwanie pozew do sądu, w którym ktoś domaga się od nas zapłacenia kar z tytułu niewykonania umowy. Nasz małżonek oświadcza nam, że to koniec i występuje o rozwód. Służby państwowe zatrzymują nas i oznajmiają, że grozi nam odpowiedzialność karna w związku z jakimiś zdarzeniami, których nawet nie pamiętamy. Wszystkie podobne zdarzenia w naturalny sposób skłaniają nas do poszukiwania pomocy adwokata. Trzeba jednak wiedzieć, że wielu nieprzyjemnych konsekwencji prawnych można uniknąć, konsultując się z prawnikiem zanim znajdziemy się w kłopotach. 

Co może dla nas zrobić adwokat?

Dobra kancelaria adwokacka oferuje nam zwykle szeroki zakres usług prawnych. Pomoże nam przygotować się do zawarcia dowolnej umowy, doradzi, jak najlepiej ułożyć sprawy związane z prawem rodzinnym – od przygotowania małżeńskiej umowy majątkowej po przeprowadzenie rozwodu. Adwokat przyda nam się również, gdy przewidujemy kłopoty przy podziale spadku lub chcemy przeciw komuś wnieść pozew sądowy, by dochodzić swoich praw. Adwokaci udzielają porad prawnych, przygotowują pisemne opinie prawne, prowadzą negocjacje, reprezentują swoich klientów przed sądami i różnymi instytucjami.

Najlepiej kierować się zasadą, że usługi adwokata przydadzą nam się najbardziej przy sprawach, które mają dla nas szczególne znaczenie. Planujemy kupno domu i chcielibyśmy zabezpieczyć się przed przykrymi niespodziankami związanymi ze stanem technicznym budynku. Mamy zamiar podpisać umowę handlową o bardzo dużej wartości i nie jesteśmy pewni, czy dobrze rozumiemy wszystkie zapisy kontraktu.

Powinniśmy pamiętać, że adwokat zawsze działa w interesie prawnym swojego klienta. Jego pomoc może nas uchronić przed popełnieniem błędów, które mogą nas bardzo dużo kosztować.


Wróć do bloga