Kancelaria Adwokacka - Łukasz Pyrk

BLOG

Czy adwokat może pełnić rolę obrońcy w sprawach karnych?Postępowanie karne to jedna z tych formalności, której wolałby uniknąć każdy człowiek na ziemi. Niestety, czasem jest to nieuniknione. Nie jest wcale powiedziane, że tylko przestępcy z premedytacji stają przed sądem. Nierzadko zdarza się tak, że czynności nieumyślne także muszą zostać rozpatrzone w instytucji sprawiedliwości. Niezależnie od tego, czy przestępstwo zostało popełnione naumyślnie czy też nieświadomie, w obu przypadkach warto zaopatrzyć się w odpowiednie wsparcie i pomyśleć o wynajęciu adwokata.

Rola i możliwości adwokata jako obrońcy w postępowaniu karnym

Adwokat jest osobą, która ma za zadanie prezentować interesy osoby oskarżonej nie tylko przed sądem, ale także na komendzie policji czy w prokuraturze. Co bardzo istotne, adwokat od momentu podpisania stosownego upoważnienia, ma pełen wgląd w akta toczącego się postępowania. Może więc na bieżąco kontrolować sytuację i zarzuty stawiane swojemu klientowi.

Dzięki temu adwokat jak najbardziej może pełnić rolę obrońcy w sprawach karnych. Jego zadania nie ograniczają się jednak do samego procesu. Może on bowiem uczestniczyć w przesłuchaniach, zadawać niezbędne pytania podczas ich trwania, a także składać wnioski, których złożenie jest w interesie osoby oskarżonej.

Kto może wynająć adwokata do reprezentowania w sprawie karnej?

W przypadku podejrzenia o mniejszego przestępstwa i wykroczenia osoba oskarżona nie musi zostać od razu zatrzymana, może pozostać na wolności na czas trwania procesu. Dlatego też ma czas na zorganizowanie obrońcy do czekającej go w niedługim czasie sprawy karnej. Co jednak w sytuacji, kiedy prokurator wystąpi o środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztu? Prawo pozwala na to, aby o znalezienie obrońcy zatroszczyć się mogła także inna osoba. Należy pamiętać, że w grę nie wchodzi jedynie bliska rodzina, ale także znajomy.

Jak widać, adwokat z powodzeniem może być obrońcą w sprawie karnej. Jest to reprezentant, którego zdecydowanie warto posiadać w czasie toczącego się postępowania. Adwokat posiada niezbędną wiedzę do występowania w imieniu klienta na Sali sądowej.


Wróć do bloga