Kancelaria Adwokacka - Łukasz Pyrk

BLOG

Alimenty na dziecko. Kiedy i komu przysługują?


Chociaż alimenty kojarzą się nam zazwyczaj tylko ze sprawami rozwodowymi, to ich zasięg jest o wiele szerszy. Alimentami nazywamy bowiem świadczenie (nie zawsze pieniężne), które zobowiązana osoba (najczęściej ktoś z bliskiej rodziny) spełnia na rzecz bliskiej osoby znajdującej się w trudnej sytuacji. Charakterystyczną cechą owych świadczeń jest regularność. Dzięki alimentom możliwe staje się utrzymanie i wykształcenie, a często również zapewnienie właściwego wychowania osoby, na rzecz której są spełniane.
Czytaj dalej


Jak przygotować się do rozprawy rozwodowej?


Sprawa rozwodowa niewątpliwie dla żadnej ze stron nie jest sprawą łatwą. Warto też na samym wstępie podkreślić, że decyzji o rozwodzie nie powinno się podejmować szybko i bez namysłu. Jeśli jednak już do rozwodu dochodzi, koniecznie trzeba wiedzieć, jak przygotować się do sprawy rozwodowej. Poniżej zostaną przedstawione najważniejsze punkty.
Czytaj dalej


Czy adwokat może pełnić rolę obrońcy w sprawach karnych?


Postępowanie karne to jedna z tych formalności, której wolałby uniknąć każdy człowiek na ziemi. Niestety, czasem jest to nieuniknione. Nie jest wcale powiedziane, że tylko przestępcy z premedytacji stają przed sądem. Nierzadko zdarza się tak, że czynności nieumyślne także muszą zostać rozpatrzone w instytucji sprawiedliwości. Niezależnie od tego, czy przestępstwo zostało popełnione naumyślnie czy też nieświadomie, w obu przypadkach warto zaopatrzyć się w odpowiednie wsparcie i pomyśleć o wynajęciu adwokata.
Czytaj dalej


Trzy cechy dobrego adwokata


W wielu przypadkach adwokat może być dla nas najlepszym rozwiązaniem. W życiu mogą spotkać nas różne sytuacje jak rozwód, spadek, postępowanie karne czy też naruszenie zasad prawa konsumenta. W takich momentach profesjonalna kancelaria adwokacka może być jedynym praktycznym rozwiązaniem.
Czytaj dalej


Podstawowe zasady dziedziczenia. Co warto wiedzieć?


Świat prawniczy dla wielu osób jest skomplikowany i bardzo złożony. Prawidłowe w nim poruszanie się jest nie lada wyzwaniem. Dlatego też, w momencie otrzymania spadku czy podczas dziedziczenia ustawowego warto mieć przy sobie specjalistę, który doskonale zna wszystkie przepisy prawa i wie co robić, aby uzyskać jak najlepsze rezultaty dla klienta.
Czytaj dalej


Kiedy warto skorzystać z pomocy adwokata?


Większość czynności, które codziennie wykonujemy, jest uregulowana jakimiś normami prawnymi. Nawet rzeczy tak pozornie błahe, jak kupowanie bułek na śniadanie albo odprowadzanie dziecka do szkoły, to w rzeczywistości zawieranie umowy na podstawie kodeksu cywilnego oraz sprawowanie opieki nad dzieckiem opisane w kodeksie rodzinnym. Zwykle nie przywiązujemy jednak większej wagi do tego, co dokładnie mówią przepisy. Taka wiedza wydaje nam się zupełnie niepotrzebna i w wielu przypadkach trudno się nie zgodzić z takim ujęciem sprawy.
Czytaj dalej